Klīnika Piramīda - Kur kavējas mēnešreizes? | Ginekologi Rīgā | Grūtniecība | Analīzes | Veselības pārbaude

Kur kavējas mēnešreizes?

Konsultē Dr.Māra Zumente, ginekoloģe, klīnika Piramīda.

Vairums sieviešu labprāt iztiktu bez dabas noliktās ikmēneša asiņošanas, jo tā sagādā lielākas vai mazākas neērtības. Taču, ja bērniņš nav vēlams, bet mēnešreizes kavējas, tās tiek izmisīgi gaidītas, jo prātā uzreiz iešaujas doma par grūtniecību. Tomēr šīm nekārtībām var būt arī daudzi citi iemesli.

Menstruālais cikls ir katrai sievietei raksturīgs bioritms, kuru nosaka hormonu izdales svārstības. Ja ikmēneša asiņošana aizkavējas par trim četrām dienām, nevajag pārlieku uztraukties. Organismam nav jāstrādā kā mašīnai, kuru nekas nevar izsist no ritma, teic ginekoloģe Māra Zumente.

Cikla svārstības mūža  laikā vērojamas gan mēnešreizēm sākoties, gan beidzoties. Kad tās apmēram 12-13 gadu vecumu sākas, nereti ir neregulāras un kļūst regulāras tikai 1-2 gadu laikā.

Arī tuvojoties menopauzei menstruālais cikls pakāpeniski izmainās.Parasti menstruācijas beidzas   ap 50 gadu vecumu, taču mūsdienās daudzām sievietēm menopauzes izpausmes sāk parādīties ievērojami agrāk, pat ap 40 gadiem, kas nozīmē, ka menstruālais cikls var svārstīties jau vēl paris  gadus agrāk.

Taču jebkurā reproduktīvā vecumā esošai sievietei mēs sirsnīgi iesakam rakstīt menstruālo kalendāru, jo tas rada skaidribu gan pašai sievietei,gan arī ārstam, ja nepieciešama palīdzība ta regulēsanai.

Šķiet, ka mūža otrajā pusē ir mazāks iemesls uztraukumam par grūtniecību. Sieviete domā: kur tad nu manā vecumā! un ir pat pārtraukusi atzīmēt kalendārā mēnešreizes, tomēr arī brieduma gados mazuļi piesakās pietiekami bieži. Ja vēl uz vēdera ir sakrājusies tauku kārtiņa, grūtniecību vizuāli nepamana, un tikmēr bērniņš jau ir krietni apvēlies.

Vai iestājusies grūtniecība?

Menstruācijas ir jauns sievietes reproduktīva cikla sākums, vai kā pieradījums tam, ka iepriekšējā ciklā grūtniecība nav iestajusies.Nereti organisms pats saprot, kad būtu vēlams gatavoties grūtniecībai un, kad – ne, piemēram, kara laikā daudzām sievietēm ikmēneša asiņošana izpalika. Ja nav menstruāciju, parasti zūd arī iespēja palikt stāvoklī, tomēr droši uz to paļauties nevar.

Kaut arī ir pieejami visdažādākie kontracepcijas līdzekļi, sievietes joprojām mēdz iekrist, jo gadās, ka dažādu iemeslu dēļ nelieto nevienu no tiem. Pēdējā laikā daudzas no tiem atsakās tāpēc, ka klīst dažādi mīti un daudzām ir negatīva pieredze. Savukārt citas savu dzīvi plāno ļoti rūpīgi un lieto hormonālo kontracepciju pat, regulāri nemīlējoties, lai justos drošāk vai arī izmanto divas kontracepcijas metodes, piem.lieto tabletes un prezervatīvus.

Tomēr arī izmanantojot kontraceptivus, to drošība nav 100%.

Hormonālo tablešu, plāksteru,rinķīšu spirāļu efektivitāte ir pietiekoši augsta-līdz 99,8-99,9%, bet parasto dzemdes spirāļu efektivitāte ir ieverojami zemāka. Uz to var paļauties tikai apmēram 90–92%. Kā stāsta daktere Zumente, šogad jau divas viņas pacientes, kas no grūtniecības izsargājas ar spirāli, palikušas stāvoklī. Pārējie kontracepcijas līdzekļi sniedz vēl mazāku drošību.

Bažas nereti rodas, lietojot jaunākās paaudzes kontracepcijas tabletes, kas satur dabīgus estrogēnus. Tās padara menstruācijas niecīgas vai pat novērš pavisam, tādēļ nereti rodas uztraukums, vai nav iestājusies grūtniecība.

Ja mēnešreizes līdz šim vienmēr notikušas regulāri, taču pēkšņi kavējas un radušās aizdomas par  grūtniecības iestāšanos, noliedzošu vai  apstiprinošu atbildi, sākot ar desmito dienu no apaugļošanās brīža, dos grūtniecības tests. Taču jārēķinās, ka tie mēdz arī melot. Ja rezultāts ir negatīvs, nākošo atkārto pēc pāris dienām. Kamēr nav skaidrības par savu stāvokli, jāuzvedas kā iespējamai topošajai māmiņai, ievērojot atbilstošu dzīvesveidu.  Precīzākas ir asins analīzes, nosakot tajās cilvēka horiongonadotropo hormonu (HCG).

Kā rīkoties

Mēnešreižu kavēšanās iemeslu var noskaidrot, pārbaudot olnīcas un dzemdi ar ultrasonoskopijas palīdzību, lai pārliecinātos, vai nav grūtniecība un veidojas pietiekami biezs gļotādas slānis, lai varētu notikt menstruācijas, kā arī, vai nav radušās citas nevēlamas izmaiņas.

Jāveic arī hormonu analīzes. Ja vien sieviete nezīda bērniņu, asinīs jānosaka prolaktīna līmenis. Tas ir hipofīzes hormons, kas nodrošina piena veidošanos, taču tā izstrādi var veicināt arī smadzeņu audzējs.

Ja hormonālajā sistēmā radies sajukums, nereti var palīdzēt tikai hormonu preparātu lietošana, bet citkārt menstruālo funkciju izdodas stimulēt ar augu valsts līdzekļiem.

Uz fona

BIEŽĀKIE KAVĒŠANĀS IEMESLI

  • Stress un pārslodze. Sievietes organisms var reaģēt uz jebkādām izmaiņām,gan uz pozitīvām gan negatīvām. Piemēram, studentes sesiju laikā, aktrises pirms pirmizrādēm,un protams,jebkuras citu profesiju parstāves, pie pārslodzēm, stresiem un īpasiem pārdzīvojumiem, var piedzīvot, ka menstruācijas nenotiek.
  • Pārmaiņas dzīves ritmā, piemēram, nereti mēnešreizes izpaliek ceļojuma laikā, taču gadās arī pilnīgi pretēji. Apmēram pusei sieviešu, kurām dzemdē ievadīta hormonālā spirāle, menstruāciju tikpat kā nav, taču gadās, ka, kaut kur aizbraucot, sākas ilgstoša un pamatīga asiņošana.
  • Izmaiņas endokrīnajā sistēmā.Par normālām menstruācijām atbild netikai  hipotalāma,hipofīzes un olnīcu hormoni,bet arī visi pārējie endokrīnie orgāni. Pie nopietnām izmaiņām piemēram vairogdziedzerī vai virsnierēs menstruālā reakcija var nenotikt.
  • Strauja svara zaudēšana, jo tad mazinās smadzeņu hormonu izstrāde, kas stimulē olnīcu funkciju. Tā ir organisma pašaizsardzības reakcija. Dažām sievietēm tas ir jutīgs pat pret niecīgām izmaiņām. Kāda balerīnai, sverot 49 kilogramus, bija mēnešreizes, taču, vienu zaudējot –, tās izpalika. Tad viņa nevis veica grūtniecības testu, bet kāpa uz svariem,  daktere Zumente min piemēru.
  • Paaugstināta ķermeņa temperatūra, jo tā  var ietekmēt olnīcu darbību, turklāt mazināt hormonālās kontracepcijas iedarbību.
  • Izteiktas bailes no grūtniecības, vai arī tieši pretēji – liela vēlme palikt stāvoklī. Pēdējā gadījumā  nereti ir arī citas pazīmes, slikta dūša, sāp krūtis. Tiesa, testi to neapliecina un ārsta apskatē izrādās, ka bērniņš tomēr netiek gaidīts.

Indra Ozoliņa, žurnālam 36,6 °C