Klīnika Piramīda - Spermatozoīdu DNS struktūras tests | Ginekologi Rīgā | Grūtniecība | Analīzes | Veselības pārbaude

Spermatozoīdu DNS struktūras tests

Juris Ērenpreiss
Medicīnas zinātņu doktors, andrologs, klīnika „Piramīda”
Rīgas Stradiņa Universitātes Androloģijas laboratorijas vadītājs
Lundas Universitātes (Zviedrija) Auglības centra vieszinātnieks

Neauglība skar ap 15% pāru. Vismaz 50% gadījumu iemesls ir vīriešu veselības problēmas.Vīriešu neauglības diagnostikas stūrakmens joprojām ir tradicionālā spermas analīze, kas nosaka sēklas, spermatozoīdu daudzumu, to kustīgumu un dzīvotspēju. Taču šī analīze nespēj dot skaidru atbildi, vai vīrietis ir auglīgs vai neauglīgs. Nereti grūtniecība netiek panākta, pat ja vīrietim ir it kā normāla spermas kvalitāte un arī sieviete ir pilnīgi vesela. Toties reizēm grūtniecība iestājas, kad spermas rādītāji ir zem noteiktās normas. Līdz ar to spermas rādītājiem ir visai orientējoša nozīme. Turklāt grūtniecības iestāšanās vai neiestāšanās atkarīga no abu partneru auglības spēju mijiedarbības. Ja vīrietim spermas rādītāji ir pazemināti, bet sieviete ir «superauglīga», tad grūtniecībai var būt nepieciešami tikai daži miljoni, nevis standartos noteiktie 40 miljoni spermatozoīdu. Apsekojot vispārējo vīriešu populāciju (šādi pētījumi veikti arī Latvijā), konstatēts, ka spermas kvalitātes rādītāji zem «normas» ir daudz vairāk nekā 7% vīriešu (vidējais neauglīgu vīriešu skaits rietumu sabiedrībā). Taču lielai daļai šo vīriešu nav neauglības problēmu, jo viņu partneres ar savu «superauglību» spēj to kompensēt. Taču ja arī partnerei auglības spēja nav izcila, tad grūtniecība neiestājas. Savukārt ja vīrietim spermas kvalitāte ir pavisam zema, tad pat partneres «superauglība» neko kompensēt nespēs.

DNS tests

Jau vairākus gadu desmitus reproduktīvās veselības zinātniekiem bija skaidrs, ka vīriešu spermas auglība ir atkarīga ne tikai no spermatozoīdu daudzuma un kustīguma. Pēdējos gados ir apstiprinājies, ka ļoti būtiska ir arī spermatozoīdu DNS struktūras uzbūve. 1999.gadā ASV zinātnieki nāca klajā ar diezgan svarīgu pētījumu — ja vīrieša spermā ir vairāk par 30% spermatozoīdu ar bojātu DNS struktūru, grūtniecība neiestājas.

Taču šobrīd ir pieejamas dažādas mākslīgās apaugļošanas iespējas: ja spermas kvalitāte nav pavisam slikta un sievietei nav nekādu patoloģiju, tad var mēģināt spermu speciāli apstrādāt, atdalot labos spermatozoīdus. Tie tiek ievadīti sievietes dzemdes dobumā, kad olšūna ir gatava apaugļoties. Apaugļošanās notiek dabīgos apstākļos, spermatozoīdiem tikai tiek nedaudz palīdzēts nokļūt līdz olšūnai, tāpēc šī metode nav īsta mākslīgā apaugļošana, tā tiek saukta par vīra spermas insemināciju jeb spermas ievadīšanu.

Mākslīgās apaugļošanas metodes ir divas: viena, kad olšūnai tiek pielikts klāt bariņš spermatozoīdu, un spējīgākais apaugļo olšūnu (IVF — no angļu in vitro fertilization, kas tulkojumā nozīmē ārpusķermeņa apaugļošana). Apaugļotais embrijs (vai vairāki) pēc dažām dienām tiek ievietots sievietes dzemdes dobumā.

Otra metode tiek lietota, ja spermatozoīdu kvalitāte ir tik slikta, ka tie paši nespēj tikt olšūnā. Tāpēc ārsts izvēlas pēc viņa ieskatiem to labāko un «iešpricē» olšūnā. Šī metode ir ICSI (intracitoplazmātiskā injekcija).

2004. g. gadā pētījumos, ko veica Zviedrijas, Dānijas, Itālijas un Latvijas zinātnieki, tika konstatēts — ja vīrieša spermā spermatozoīdu daudzums ar bojātu DNS struktūru pārsniedz 30%, ne tikai neiestāsies grūtniecība dabīgos apstākļos, bet arī spermas ievadīšanu nav jēgas veikt. Ar sliktu spermu grūtniecību var panākt tikai mākslīgā ceļā. Līdz ar to neauglības klīniku laboratorijas sarosījās, lai ieviestu spermatozoīdu DNS struktūras testu. Pirmkārt, tas dotu atbildi uz bieži nesaprotamiem gadījumiem, kad spermas kvalitāte pēc citiem rādītājiem ir normāla, bet grūtniecība neiestājas. Otrkārt, tas ļautu izvēlēties visefektīgāko grūtniecības panākšanas veidu, jo gadījumos, kad spermatozoīdiem stipri bojāta DNS struktūra, iespēja iestāties grūtniecībai ar ICSI ir 3—6 reizes lielāka nekā ar IVF.. Treškārt, pāriem tiktu aiztaupīti lieki pārdzīvojumi un nevajadzīgi naudas tēriņi.

Taču lielākā problēma, kas neļāva šo testu ieviest katrā pasaules neauglības klīnikā, bija tam nepieciešamā ārkārtīgi dārgā aparatūra (100 000 —500 000 EUR). Tagad šo problēmu ir atrisinājuši Rīgas Stradiņa Universitātes un Latvijas Universitātes Biomedicīnas centra zinātnieki, kas sadarbībā ar klīnikas Piramīda dakteriem un Skandināvijas un Itālijas zinātniekiem ir izstrādājuši alternatīvu metodi spermatozoīdu DNS struktūras noteikšanai, kur dārgās aparatūras vietā nepieciešams vien mikroskops, videokamera, kas savieno mikroskopu ar datoru, un speciāla datorprogramma. Metodes izklāsts publicēs vairākos starptautiskos žurnālos. Interesi izrādījušas Austrālijas, ASV un citu valstu neauglības laboratorijas un spermas donoru bankas.