Klīnika Piramīda - Vīriešu klimakss | Ginekologi Rīgā | Grūtniecība | Analīzes | Veselības pārbaude

Vīriešu klimakss

Juris Ērenpreiss, Dr. med.
Andrologs, klīnika “Piramīda”

Šeit laikam lielākā daļa vīriešu teiks: kas par muļķībām, tāda vīriešu klimaksa nemaz nav! Tā tik vēl trūka! Vēl ne tik sen domas par šo jautājumu dalījās arī zinātnieku starpā. Taču šobrīd zinātnieki un ārsti ir nonākuši pie zināmiem secinājumiem par vīriešu klimaksa esamību, kurus mēģināšu jums turpmāk izklāstīt.

Jūs laikam zināt, ka sieviešu klimaksu izsauc sieviešu dzimumhormonu estrogēnu producēšanās pārtraukšanās tā saucamajā menopauzes periodā, kā rezultātā sievietēm izbeidzas mēnešreizes un notiek visādas izmaiņas organismā. Vai vīriešiem arī notiek kas līdzīgs? Kas notiek ar vīrišķo dzimumhormonu – testosteronu? Varu jūs nomierināt, ka tā producēšanās nepārtraucas tik krasi un pilnīgi, kā sieviešu estrogēniem. Taču arī vīriešu organismā notiek zināmas ar vecumu saistītas izmaiņas, kas gan jūtami atšķiras no sieviešu organisma izmaiņām. Vīrišķais hormons testosterons producēties pilnībā nepārtraucas, taču pēc 30-35 gadu vecuma tā produkcija sāk pakāpeniski samazināties – apmēram par 1-1,5% gadā. Un tagad nāk labā ziņa – ja vīrietis ir vesels un piekopj daudz maz normālu dzīvesveidu, tad šī testosterona samazināšanās viņam nekādas problēmas neizsauks. Testosterons samazināsies pakāpeniski un pietiekami nemanāmi, un testosterona līmenis saglabāsies pietiekamā līmenī līdz pat sirmam vecumam. Jūs noteikti atcerēsieties daudzus pazīstamus cilvēkus, vai arī paši tādus zināt, kas saglabāja savu vīrišķo dzīvesprieku līdz cienījamam vecumam (piemēram, Čarlijs Čaplins).

Taču – tas nenozīmē, ka var mierīgi atslābt un ne par ko neuztraukties. Lai saglabātu savu vīrietību līdz pēdējam elpas vilcienam, tas ir jānopelna. Jo gandrīz trešdaļai vīriešu klimakss ap gadiem 45-50 ir klāt! Ar ko viņi ir noziegušies, jūs jautāsiet, par ko viņus tā? Izrādās, ir dažādi bīstami faktori, kas nemanāmo un pakāpenisko testosterona pazemināšanos var padarīt daudz straujāku un draudošāku. Testosterona pazemināšanās procesu paātrinās vairums slimību, no kurām cieš vīrieši pēc 40 gadu vecuma: hroniskas dažādu orgānu (aknu, nieru, sirds) slimības, infekcijas, infarkts, ateroskleroze, paaugstināts asinsspiediens, diabēts, astma, drudzis, traumas. Bez tam šī slimības ir kā nūja ar diviem galiem, jo medikamenti, kas tiek lietoti šo slimību ārstēšanā, testosterona pazemināšanos paātrinās vēl vairāk! Šāda nelabvēlīga ietekme ir vairumam asins spiedienu pazeminošo līdzekļu, nomierinošajiem līdzekļiem, miega zālēm, antidepresantiem, hormonu preparātiem, kuņģa čūlas medikamentiem, un vēl citiem. Uz testosteronu nelabvēlīgu iespaidu atstās liekais svars, pārmērīgs stress ikdienas dzīvē, arī pārmērīga alkohola lietošana un smēķēšana piemetīs savus artavu. Un, skaties – klimakss klāt! Jāsaka, ka vīriešu klimaksu šobrīd mūsdienīgi apzīmē par andropauzi (pēc analoģijas ar sieviešu klimaksu – menopauzi, jo “andros” tulkojumā no grieķu valodas ir “vīrietis”).

Nu, labi, jūs teiksiet, iedzert kādu glāzīti gadās visiem, kāda slimība arī kādreiz saķeras – kā var zināt, vai man tas klimakss gadījumā nav sācies? Daudzas vīriešu klimaksa pazīmes ir diezgan līdzīgas sieviešu klimaksa pazīmēm. Ja jums parādās karstuma viļņi (pēkšņi paliek karsts, un jūs nosvīstat), jūs kļūstat nervozs, sāk mocīt bezmiegs – tās varētu būt nodevīgās andropauzes pazīmes. It sevišķi, ja jūs kļūstat viegli satraucams un uzbudināms, vai, tieši, otrādi – vienaldzīgs un letarģisks. Ja pasliktinās jūsu vispārējā pašsajūta, un jūs jūtat kaut kādu pastāvīgu diskomfortu. Ja zūd motivācija kaut ko darīt vai uzsākt, trūkst enerģijas. Pasliktinās atmiņa. Krītas darbaspējas. Kļūstat bailīgs, depresīvs. Nekritiski vērtējat sevi. Dzīves “zenīts”, šķiet, ir garām. Un ja vēl pievienojas izmaiņas organismā – samazinās muskuļu apjoms (masa) un spēks, vīrišķais apmatojums kļūst retāks (retāk jāskujas), palielinās vēderiņš, kauli kļūst trausli (slavenā osteoporoze, izrādās, apdraud ne tikai sievietes menopauzē, bet arī vīriešus!), parādās mazasinība (anēmija) – tad nu nopietni jāsāk pārdomāt, vai tik tā nelabā pauze nav klāt. Un tas vēl nav viss – ja vēl retāku skūšanos, nelielu vēderiņu un šķidrākas asintiņas var paciest, tad samazinātas seksuālās tieksmes jeb libido traucējumus, seksuālās aktivitātes pazemināšanos un orgasma kvalitātes pazemināšanos pārdzīvot jau ir grūtāk.

“Dakter, vai tiešām laiks ir atmest seksam ar roku, sak’, tavs laiks ir pagājis?” It kā tomēr vēl negribētos… . Un ja nu vēl sieva kādus 10 gadus jaunāka, tad pavisam traki – sev aizvietotāju meklēt jau nu pavisam nav īsta vīrieša cienīgi. Bet sievietes – jūs jau zināt, cik viņas reizēm ir kategoriskas: “Vai nu meklē sev aizvietotāju, vai nu ej pie ārsta!” Un vīrietis, kā taisnodamies, dakterim teiks: “Ziniet, mani sieva atsūtīja”. Neuztraucieties, Latvijā šādu bēdubrāļu būs ap 20 tūkstošiem. Un labā ziņa ir tā, ka to lietu var vērst par labu! Dakteris veiks dažādas analīzes, noteiks jūs testosterona līmeni un novērtēs dažas citas organisma funkcijas. Ja testosterona līmenis izrādīsies zems, jums tiks nozīmēta kāda testosterona injekcija reizi mēnesī (vai pēc kāda cita grafika), ir iespējams lietot arī tabletes vai uzlīmēt testosterona plāksteri. Un, skat’- kauli atkal kļūst stingrāki, asinis biezākas, muskuļi lielāki, dzīvesprieks jūsos un sārtums sievas vaigos atgriežas! Jums gan būs ik pa laikam pie daktera jāiegriežas, lai viņš novērtētu, vai jūs nekļūstat pārāk dzīvespriecīgs – vai testosterona deva nav par lielu, un aizdomīgs sārtums sāk parādīties ne tikai sievas, bet arī citu sieviešu kārtas paziņu vaigos. Vai otrādi – ja testosterona deva ir par mazu, pirmās pāris nedēļas pēc injekcijas jūs esat itin žirgts, taču jau kādu laiku pirms nākošās injekcijas depresija atkal mācas virsū kā lietuvēns. Bez tam dakteris arī novēros testosterona iedarbību uz visu jūs organismu, vai tas neizsauks kādas nevēlamas blakusparādības (piemēram, asinis paliek par biezu).

Nobeigumā varu vienīgi ieteikt: cienījamie vīrieši – neslimojiet, nepīpējiet, ar alkoholu neaizraujieties, sekojiet savai veselībai un uzturiet savu organismu kārtībā, un visas šīs problēmas jums atkritīs!