Klīnika Piramīda - Audiologopēds | Ginekologi Rīgā | Grūtniecība | Analīzes | Veselības pārbaude

Audiologopēds

Audiologopēds pieaugušajiem:

 • Konsultācijas un nodarbības pieaugušajiem dažādu neiroloģisku saslimšanu un galvas smadzeņu traumu gadījumos.
 • Valodas traucējumu diagnostika
 • Miofunkcionālā terapija (mīmikas muskulatūras un artikulācijas aparāta vingrinājumi)
 • Ekspresīvās runas iemaņu veidošana
 • Komunikatīvās funkcijas veidošana, uzlabošana
 • Lasīšanas rakstīšanas, aritmētisko iemaņu veidošana, koriģēšana
 • Rīšanas traucējumu novēršana
 • Piederīgo izglītošana

Audiologopēds bērniem:

Sniedzu konsultācijas un nodarbības bērniem ar dažādām valodas attīstības problēmām, piemēram:

 • nepareizu skaņu izrunu, skaņu izlaišanu vai aizstāšanu;
 • neprecīzu un nepietiekamu vārdu krājumu;
 • lasīšanas un rakstīšanas traucējumiem;
 • disgramatismu (nesaskaņo teikuma priekšmetu ar izteicēju, nepareizi lieto locījumus, laikus, nepareiza vārdu secība teikumā);
 • traucētu valodas sapratni – bērns neizprot teikto, izlasīto bez papildus paskaidrojumiem.

Konsultācijas bērna pirms verbālā attīstības periodā – atbalstošas, attīstošas runas un valodas vides, komunikācijas veidošana mazuļa ģimenē.

Konsultācijas pirmsskolas vecuma bērniem – novērtēšana, individuālas nodarbības dažādu runas, valodas, balss, rīšanas grūtībām.

Konsultācijas skolas vecuma bērniem – runas, rakstīšanas, lasīšanas procesu izvērtēšana un trenēšana individuāli, grupā.

Konsultācijas un apmācība vecākiem.

Ārstēšanas metodes:

Mēle vairāk nekā 2000 reizes dienā veido kontaktu ar pārējām mutes struktūrām. Klīniskajos pētījumos runā par agresīvu mēles spēku, kas bērniem piena zobu (2–5 gadi) un maiņas (6–10 gadi) sakodiena periodā provocē pārmaiņas.

Oro Miofunkcioālā traucējumi ir sejas, mutes, žokļa muskulatūras tonusa pārmaiņas, ko var novērot visa ķermeņa muskulatūrā. Miofunkcionālus traucējumus

dažkārt izraisa objektīvi cēloņi: sejas un mutes anatomisko struktūru iedzimtas anomālijas – fiksēta mēles saitīte, liela izmēra mēle, maza izmēra žoklis – kā arī neiroloģiskās vai ģenētiskās slimības izraisīta mīksto audu disfunkciju.

Oro Miofunkcionālajā terapijā, izmanto starpdisciplināru pieeju agrīnā – runas veidošanās periodā – uzsākot mērķtiecīgu runas terapiju, un samērā īsā laika periodā samazinās negatīvo ieradumu radītās sekas. Miofunkcionālās terapijas mērķis ir sasniegt miofunkcionālo efektu – sejas un mutes iekšējās un ārējās muskulatūras balanss.

Negatīvie ieradumi – īkšķa vai pārējo pirkstu sūkāšana, lūpu košļāšana, nagu graušana, ilgstoša knupja lietošana, mutes elpošana palielinātu adenoīdu gadījumos, kā arī pēcoperācijas period, tas viss  provocē miofunkcionālos traucējumus. Negatīvie ieradumi rada sejas un mutes muskulatūrā pārmaiņas.

Raksturīgākie simptomi pavērta mute, mēles nepareizā pozīcija, siekalošanās, sakodiena pārmaiņas un neskaidra runa. Šī problēma būtiski ietekmē skaņu izrunas kvalitāti. Biežāk traucēta ir skaņu s, z, c, dz, š, ž, l, r artikulācija, ko nosaka ierobežotas runas funkcionālās iespējas.

Miofunkcionālos traucējumus palīdz novērst oromiofunkcionālā terapija, veicinot runas komponentu – elpošanas, artikulācijas un mīmikas muskulatūras– koordinētu darbību, kas nodrošinan korektu skaņu artikulāciju.

Vingrināšanās nepieciešama katru dienu! Pirmie rezultāti gaidāmi pēc 6–12 mēnešiem, bet ir patstāvīgi jāstrādā ar audiologopēdu – terapeitu un mājās regulāri jālieto mutes kapes gan dienā (kopumā divas stundas), gan naktī.

Ņemiet vērā: ka mutes muskulatūras attīstību kavē māneklīša lietošana otrajā dzīves gadā!

Pirmajā dzīves gadā māneklītis stimulē zīšanas refleksu, jo aktīva zīšana nodrošina augšanu un attīstību. Mazulim, ja viņš lieto kņupi ieteicams ir ortodontiskais māneklītis, kas atbilst mazuļa mutes anatomiskajam stāvoklim un stimuli mēles aktīvas horizontālas kustības zīšanas laikā.

Otrā dzīves gada laikā zīšanas reflekss dziest, bet zobu šķilšanās periodā aktivizējas košanas un košļāšanas prasmes, kas provcē mēles vertikālo kustību apguvi. Skaņu artikulācijas motorā bāze ir mēles vertikālās kustības, kas nodrošina līdzskaņu, kā plašākās valodas skaņu grupas precīzu atveidošanu.     Pirmo mēles vertikālo kustību pieredzi apgūst patstāvīgas ēšanas un padzeršanās šajā periodā. Cietas barības satveršana ar lūpām, sakošana un sakošļāšana ar zobiem,norīšana, veido pirmās orāli motorās prasmes. Šo muskulatūras attīstību kavē māneklīša lietošana!

Klīnikas speciālisti

Natālija Ērgle

Natālija Ērgle

Audiologopēds, oromio funkcionālais terapeits